Kilka razy podlej storczyki tym nawozem,a nie poznasz swoich kwiatów. Tanio i skutecznie
Osoby, które kochają storczyki, doskonale zdają sobie sprawę, jak kapryśne potrafią być te egzotyczne kwiaty, Choć mogłoby się wydawać, że jako rośliny bagienne, orchidee nie będą potrzebowały do szczęścia tylko umiarkowanego podlewania i odpowiedniego podłoża w postaci substratu torfowego, to niestety, same te czynniki nie wystarczą.
Aby orchidee mogły pięknie rosnąć i cieszyć nasze oczy, niezbędne jest ich zasilanie, ponieważ podłoże składające się z kory i mchu nie dostarcza kwiatom niezbędnych substancji odżywczych. Szukając informacji na temat nawożenia storczyków, można znaleźć poradę mówiącą o wykorzystaniu skórki od banana.
Czy skórka tego owocu faktycznie może wspomóc wzrost naszych orchidei? Okazuje się, że jak najbardziej, ponieważ bananowa skórka zawiera magnez, azot, potas i fosfor, które są niezbędne dla prawidłowego rozwijania się storczyków. Taki okład ze skórki od banana, będzie świetnie odżywiał roślinę w czasie jej kwitnienia.
Jeżeli chcesz przygotować taki bananowy nawóz, proponujemy:
Bananowy napar – aby go przygotować, wystarczy wysuszyć na słońcu bananową skórkę (suszymy do momentu, w którym stanie się twarda), a następnie ją posiekać. Kiedy będziesz chciał zasilić swoje orchidee, zaparz jedną łyżeczkę takiego suszu w 200 ml gorącej wody. Następnie ostudź wywar i podlej nim korzenie storczyka,
Proszek z bananowej skórki – skórkę należy drobno pokroić, a następnie rozłożyć na blasze do pieczenia, miąższem do góry (skórkę kładziemy na papierze do pieczenia). Suszymy w otwartym, delikatnie nagrzanym piekarniku. Po schłodzeniu mielimy na proszek, np. za pomocą blendera,
Nalewkę – obierz dwa banany (owoce możesz zjeść lub przygotować z nich koktajl albo placuszki). Skórkę zalej dwoma litrami wody i odstaw na dwa dni w chłodne miejsce. Przecedź, używając do tego waty lub gazy. Powstały płyn używaj do podlewania korzeni, rozcieńczając go z wodą w stosunku 1:1
Kiedy i jak nawozić storczyki?
Orchideę należy nawieźć, kiedy zauważymy, że roślina wypuściła nowy liść. Wówczas powinniśmy nawozić storczyka co drugie podlewanie (chyba, że zaobserwujemy zatrzymanie wzrostu nowego liścia – wówczas przestajemy nawozić).
Ponadto, storczyki warto zasilać podczas kwitnienia. Wyjątek stanowią świeżo kupione rośliny, które trafiły do naszych domów w stanie kwitnienia. Dajemy im kwitnąć w spokoju, a nawożenie rozpoczynamy dopiero po okresie 3-4 miesięcy.
Warto wiedzieć, że podczas jesiennych i zimowych miesięcy storczyki wolniej rosną. Ich wzrost zwalnia również podczas letnich upałów. W tych okresach nie należy ich nawozić częściej niż raz w miesiącu. Nie powinno się nawozić również orchidei, które były niedawno przesadzane, a także tych, które są chore lub osłabione.