Jeden z najpopularniejszych słodzików, będących zdrowszym zamiennikiem cukru. Źródło wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Syrop z agawy, bo o nim mowa, to produkt, który powinien zagościć w kuchni każdego łasucha. Poznaj właściwości tego słodkiego nektaru i sprawdź w jaki sposób można go wykorzystać.
- Zdrowsza alternatywa dla białego cukru
- Sposób produkcji
- Właściwości prozdrowotne
- Jak wykorzystać w kuchni?
- Gdzie kupić syrop z agawy?
Zdrowsza alternatywa dla białego cukru
Biały cukier znajdziemy niemal w każdym produkcie żywnościowym. Jest go zdecydowanie za dużo w diecie większość z nas. Nie musimy jednak rezygnować ze słodkiego smaku, ponieważ istnieje wiele zdrowszych zamienników. Jednym z nich jest właśnie syrop z agawy. Zawiera on fruktozę – cukier prosty przyswajany przez nasz organizm powoli. Na dodatek wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Dzięki obecności inuliny może przyczynić się do obniżenia złego cholesterolu. Syrop z agawy jest także sprzymierzeńcem naszego układu pokarmowego. Spore ilości błonnika pokarmowego dbają o prawidłową przemianę materii.
Sposób produkcji
Ten słodki nektar pozyskiwany jest z dwóch gatunków agawy, które występują głównie w rejonie Meksyku. Roślina ta należy do sukulentów i zakwita niezwykle rzadko tj. raz na trzydzieści lat. W celu uzyskania syropu nacina się pędy agawy i zbiera skapujący z nich sok. Ten proces może trwać nawet kilka dni. Jest to zw. nektar, który za pomocą specjalnych enzymów jest rozkładany na fruktozę i glukozę.
Inną metodą produkcji jest odcinanie całych pędów rośliny i wyciskanie z nich soku, który następnie poddaje się filtracji. Pod wpływem wysokiej temperatury syrop zmienia konsystencję i barwę. Te ciemniejsze odmiany mają karmelowy kolor i posmak. Te jaśniejsze przypominają w smaku miód.
Właściwości prozdrowotne
Syrop z agawy jest bardziej słodki niż cukier, czy miód. Można go więc dodawać do posiłków w mniejszych ilościach, co ograniczy ich kaloryczność. W 100 gramach tego produktu znajdziemy ponad 300 kalorii. Należy więc spożywać go z umiarem. Syrop z agawy to źródło witaminy K, C i E oraz minerałów tj. sód i potas. Dostarcza naszemu organizmowi głównie węglowodanów, ale nie powoduje tak dużych skoków glukozy we krwi, jak biały cukier. Właściwości syropu z agawy sprawiają, że wykorzystuje się go także w kosmetyce.
Na jego bazie w prosty sposób można przygotować domową maseczkę na twarz, która rozświetli skórę i ureguluje wydzielanie sebum. Do tego celu wystarczy łyżeczka tej cennej, złocistej substancji i ½ łyżeczki sody. Całość należy nałożyć na twarz i zmyć po upływie 5 minut.
Jak wykorzystać w kuchni?
Z uwagi na słodki smak, syrop z agawy jest chętnie stosowany jako słodzik do herbaty, drinków i koktajli. Bardzo łatwo rozpuszcza się nawet w zimnych napojach. Doceniają go również weganie, ponieważ stanowi dla nich zamiennik miodu, którego nie mogą spożywać. Syrop z agawy można wykorzystać również jako polewę do deserów i dekoracji ciast. Swoją konsystencją przypomina nieco karmel.
Może być także podgrzewany do wysokich temperatur. Słodkie wypieki z jego dodatkiem z pewnością się udadzą. Syrop z agawy sprawdza się również jako dodatek do owoców morza. Pamiętajmy, aby po otwarciu trzymać go w lodówce i spożyć w ciągu 3 miesięcy.
Gdzie kupić syrop z agawy?
Przy zakupie syropu z agawy nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Ważny jest sposób produkcji syropu. Na tym etapie niektórzy producenci stosują genetycznie modyfikowane enzymy, które przyspieszają cały proces.
Aby mieć pewność, że syrop z agawy, który gości na naszych stołach jest produktem w pełni bezpiecznym dla naszego zdrowia, wybierzmy sprawdzonego dostawcę. Najlepszym pomysłem są zakupy w sklepie internetowym oferującym zdrową żywność. Najwyższej jakości syrop z agawy można znaleźć na stronie cosdlazdrowia.pl
Syrop z agawy to doskonała alternatywa zwłaszcza dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez słodkiego smaku potraw, a jednocześnie starają się żyć zdrowo. Stosowany z umiarem z pewnością nie zaszkodzi naszej figurze. Pamiętajmy jednak, że zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale również regularna aktywność fizyczna.