Kieliszki do wina to ten rodzaj szkła gastronomicznego, które może każdego wprawić w niemałą konsternację. Kształt czy wysokość stopki to tylko przykładowe parametry, które decydują o tym, do jakiego rodzaju wina można dopasować kieliszek. Prowadząc restaurację serwującą wino lub też winiarnię obowiązkowo musisz zadbać o wprowadzenie do swojego wyposażenia prawidłowo dobranych kieliszków do wina!
Szkło do wina, bez względu na to, jaki alkohol będzie w nim podawany można w dość ogólny sposób scharakteryzować. Kieliszek powinien być przezroczysty, raczej pozbawiony ozdobnych wzorów czy barwienia. Samo szkło może być nawet bardzo cienkie, by nie ograniczać naturalnego krążenia smaku i aromatu wina.
Nóżki kieliszków do wina zawsze powinny być na tyle wysokie, by goście mogli swobodnie trzymać je w palcach, bez ryzyka opierania dłoni o dół czaszy.
Kieliszek do czerwonego wina
Kieliszki do czerwonego wina charakteryzują się lekko pękatym kształtem czaszy i jej podstawy oraz nieznacznym zwężeniem się ku górze. W takim szkle wykorzystuje się wyższe nóżki. Większa objętość oraz szerokość pozwalają na łagodniejsze uwalnianie aromatu, który w czerwonym winie może być bardziej intensywny aniżeli w przypadku innych alkoholi z tej grupy.
Im starsze jest podawane czerwone wino, tym kieliszek o szerszej czaszy należy wybrać. Dzięki takiemu podejściu bardzo intensywny smak i zapach danego rocznika będą dla koneserów lepiej wyczuwalne.
Kieliszek do różowego wina
Przyjęło się, że różowe wino jest trunkiem najchętniej podawanym latem, jako chłodzący i lżejszy alkohol. Zaleca się zatem, by kieliszek przeznaczony do różowego wina zapewniał możliwie jak najdłuższe zachowanie niskiej temperatury. Powinien mieć niższą czaszę, zaokrągloną, ale przy tym nadal smuklejszą niż w przypadku wina czerwonego.
Wariant szkła z „wywiniętymi” na bok brzegami doskonale sprawdzi się przy lekkim winie, natomiast kieliszek przypominający kwiat tulipana nada się do zaserwowania różowego wina o bardziej aromatycznej strukturze.
Kieliszek do białego wina
Kieliszki do białego wina – szkło o smukłej linii i węższej budowie czaszy. Będzie też ona mniejsza niż w kieliszkach do czerwonego wina, ponieważ nie jest konieczne aż tak intensywne kontaktowanie trunku z powietrzem – aromaty białych win są znacznie delikatniejsze.
Im bardziej złożony będzie skład wina, tym szerszy powinien być kieliszek (nadal jednak wyciągnięty ku górze). Długa nóżka w takim szkle zapobiega nadmiernemu dogrzewaniu alkoholu poprzez trzymanie czaszy w dłoni.
Kieliszki do win musujących i szampana
Współczesne kieliszki do podawania win musujących czy szampana są wysokie, dość wąskie i w niektórych modelach lekko rozszerzone jedynie u podstawy czaszy. Wszystko po to, by jak najdłużej uchronić bąbelki dwutlenku węgla przed ulotnieniem się.
Smukły kieliszek pozwala ponadto uchronić trunek przed zbyt szybkim ogrzaniem. Rzadko spotykane są już kieliszki szerokie, płaskie i przypominające czarkę. Kilkadziesiąt lat temu tradycyjnie podawano w nich szampana. Chociaż są niezwykle efektowne, to jednak bardzo szerokie brzegi sprzyjają utracie gazowania i aromatu.