Wiele osób zwłaszcza w podeszłym wieku zmaga się z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi.
Dokuczają im bóle pleców, kolan. Większość ludzi sięga od razu po środki przeciwbólowe, nie zdając sobie sprawy, że można pomóc sobie w naturalny sposób. Wystarczy użyć babki lancetowatej.
Babka lancetowata-jak ją pozyskać
Ogromną zaletą babki lancetowatej jest to, że jest bardzo łatwo dostępna. Można ją znaleźć niemal na każdej łące czy trawniku. Najlepiej zrywać liście babki lancetowatej z dala od dróg publicznych, gdyż są wówczas mniej zanieczyszczone. Da się to z łatwością stwierdzić, przyglądając się ich unerwieniu.
Babka lancetowata-wykorzystanie
Babkę lancetowata można wykorzystać na wiele sposobów. To tani i skuteczny sposób na pozbycie się wielu dolegliwości, takich jak ból szyi, kolan czy pleców. Oto najpopularniejsze rzeczy, które można z niej zrobić:
- leczniczy kompres
- maść
- syrop
- herbata
Liście babki lancetowatej-przechowywanie i aplikacja
Prawidłowe przechowywanie liści jest niezwykle istotne, by miały one odpowiednie działanie prozdrowotne. Należy za wszelką cenę unikać ich wysuszenia. Świetnym pomysłem jest włożenie ich do szklanki napełnionej wodą. Tak przetrzymane liście babki lancetowatej można spokojnie nakładać na bolące miejsca, gdy udajemy się na spoczynek nocny.
Woda pomaga zmiękczyć liście. Po ich namoczeniu i nałożeniu w miejsca newralgiczne warto owinąć je czymś ciepłym, np. szalikiem. Tak nałożony kompres trzymamy do rana. Po przebudzeniu można go ściągnąć i odczuć widoczną ulgę.
Zalety babki lancetowatej
Babka lancetowata działa świetnie na wspomaganie odporności. Jeżeli człowieka dopadnie już choroba, taka jak przeziębienie czy grypa, również jest ona pomocna. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny i pomaga komórkom się zregenerować.
Babka lancetowata wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, co jest bardzo ważne z punktu widzenia zachowania dobrego zdrowia. Jeżeli cierpisz na bóle brzucha, skurcze, zmagasz się z żylakami, babka lancetowata czeka, aż ją wypróbujesz.
Na docenienie zasługuje fakt, że liście babki lancetowatej wspomagają walkę z alergiami, pomagają złagodzić objawy astmy oraz działają antyseptycznie. Warto stosować babkę w leczeniu chorób nerek, usuwaniu wody z organizmu i chorobach skóry. Liście uskutecznią gojenie się ran i uchronią Cię przed osteoporozą.
Lecznicza herbata z liści babki lancetowatej
Warty uwagi jest przepis na herbatę z liści babki lancetowatej, która nazywana jest herbatą albańską. Pomaga ona łagodzić kaszel oraz objawy alergii. Każdy, kto zapada na choroby płuc lub oskrzeli powinien ją wypróbować. Oto przepis:
Potrzebne składniki:
- pół litra wody wrzącej
- dwie łyżeczki liści suszonych babki lancetowatej
Sposób przygotowania:
Wystarczy zalać dwie łyżeczki liści wrzącą wodą. Następnie odczekać około kwadransa, by całość uległa zaparzeniu. Później napar trzeba odcedzić i wypijać po dwie filiżanki dziennie.
Maść z liści babki lancetowatej
Oto przepis na maść, która przyniesie ukojenie w bólach kości i stawów. Nadaje się także do pielęgnacji skóry. Składniki potrzebne do wykonania maści to pół kilograma smalcu, około 300 gram wosku pszczelego, młode liście babki lancetowatej. Potrzeba ich tyle, by móc w całości zalać je tłuszczem.
Smalec należy roztopić w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Można zrobić to np. w garnuszku lub używając piekarnika. Całość musi pozostawać w tej temperaturze przez cztery godziny. Kolejnego dnia można dodać wosk pszczeli i znów poddać miksturę rozpuszczeniu. Gotową maść trzeba przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Dezynfekcja przy pomocy liści babki lancetowatej
Poprzednie pokolenia używały liści babki lancetowatej do dezynfekowania ran. Nasi dziadkowie korzystali z nich też w leczeniu stanów zapalnych skóry lub gardła i dziąseł. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać liście w ten sposób również dziś. Wystarczy wypłukać je w spirytusie. Idealnie sprawdzi się też balsam, który powstanie po połączeniu liści babki lancetowatej z wodą destylowaną.
Genialny syrop z liści babki lancetowatej
Zamiast biec do apteki po syrop, lepiej zrobić go domowym sposobem. Świeże i umyte liście należy umieścić w słoiku i przysypać cukrem. Następnie trzeba znów układać liście, aż dojdziemy do górnej części naczynia. Po zakręceniu należy zakopać miksturę w ogrodzie, niczym prawdziwy skarb i pozostawić ją tam na dwa miesiące.
Wybieramy miejsce zacienione i zaznaczmy je, by nie zapomnieć, gdzie ukryliśmy słoik. Gdy dwa miesiące miną wystarczy przecedzić syrop i korzystać z powstałego ciemnego syropu. Miksturę przechowujemy w lodówce i spożywamy podczas dolegliwości.