Pięknie pachnące i przywołujące na myśl świąteczne aromaty – suszone goździki to przyprawa stosowana od lat w kuchni i medycynie.
Choć zazwyczaj wykorzystuje się ją w celach kulinarnych, świetnie sprawdza się również jako środek leczniczy i antidotum na różne choroby. Goździki dołączone do codziennego jadłospisu potrafią zdziałać cuda. Odkryj ich działanie i zobacz, jak wiele korzyści przyniesie żucie tej niezwykłej przyprawy.
Żucie goździków. W jakim celu i dla kogo?
Postaw na ponadczasowe remedium wielu schorzeń i wzbogać dietę w goździkową przyprawę, która:
- przyczynia się do walki z różnego rodzaju bakteriami i patogenami, zlokalizowanymi w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej (doskonała dla odświeżenia oddechu),
- łagodzi bóle gardła i inne dolegliwości zapalne,
- sprawdza się w profilaktyce grypy,
- zwiększa apetyt i wspomaga trawienie pokarmu,
- eliminuje skurcze żołądka,
- pobudza wydzielanie soków trawiennych,
- korzystnie wpływa na układ nerwowy i eliminuje stres,
- doskonała dla osób zmagających się z niskim ciśnieniem krwi.
Żucie dwóch goździków dziennie, świetnie poprawia funkcjonowanie organizmu:
wspomaga wątrobę
ten niezwykle ważny narząd odgrywa ogromną rolę w detoksykacji całego organizmu i metabolizowaniu leków, które przyjmowane są nawet codziennie. Substancja znajdująca się w olejku goździkowym, tzw. eugenol, usprawnia pracę wątroby i tym samym utrzymuje jej prawidłowe funkcje.
reguluje układ nerwowy
żucie goździków, jak i stosowanie olejku goździkowego m.in. do kąpieli czy masażu, genialnie wpływa na organizm, niwelując stres i nerwowość. Dla poprawienia snu, warto żuć goździki tuż przed położeniem się spać. Dobrym sposobem na ukojenie nerwów jest również dodanie kilku kropel olejku do specjalnego podgrzewacza, tak, aby zapach goździków unosił się w powietrzu.
stymuluje pracę soków trawiennych
goździki pozytywnie wpływają na wiele chorób, zlokalizowanych w przewodzie trawiennym. Powinny stosować je osoby, które cierpią na zapalenie żołądka oraz zmagają się z obniżeniem apetytu. Natomiast wszyscy ci, którzy cierpią na chorobę wrzodową i nadmierne wydalanie soków żołądkowych, zdecydowanie powinni unikać żucia goździkowej przyprawy.
działa przeciwbólowo
żucie goździków uśmierza ból, który przeszkadza w zrelaksowaniu się przed snem. Koi zmysły i przywraca równowagę organizmowi po ciężkim dniu.
pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
ważne pierwiastki, znajdujące się w goździkach, tj. mangan, eugenol czy flawonoidy, pomagają utrzymać w odpowiednim zdrowiu stawy i kości oraz wspomagają wchłanianie niezbędnych minerałów.
obniża cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi
polifenole, znajdujące się w goździkach, doskonale obniżają poziom cholesterolu oraz wspomagają elastyczność i funkcjonowanie tętnic. Ponadto goździki mają działanie zbliżone do insuliny i przenoszą nadmiar cukru z krwi do komórek.
Jak stosować goździkową przyprawę?
W celu utrzymania zdrowia całego organizmu i odpowiedniego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, warto przygotować wyjątkowe wino, które robione jest według specjalnej receptury:
- pół litra czerwonego wina
- 5 goździków
- szczypta cynamonu (dla tych, którzy chcą podkręcić smak)
Miksturę najlepiej sporządzić w butelce, w której znajduje się wino, dokładnie ją zamknąć i zostawić na około 3 tygodnie w zaciemnionym miejscu. Po tym czasie można regularnie przyjmować wino, najlepiej przez kilka tygodni, od 1 do 3 łyżeczek dziennie.
Jeżeli natomiast masz problemy z jamą ustną i nieświeżym oddechem, najlepszą formą na poprawę jest żucie dwóch goździków każdego dnia. Dla wszystkich, którzy chcą pobudzić trawienie, najlepszą formą również będzie żucie 1-2 goździków przed posiłkiem (około 15 minut przed).
Warto przy tym pamiętać, że osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka i nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych, nie powinny stosować się do tych zaleceń. Świetnym sposobem są również olejki goździkowe, które nie tylko uspokajają, ale również pomagają w pozbyciu się zmian skórnych (owrzodzeń). Ten magiczny środek zapachowy jest używany także do kąpieli, szczególnie dla skór problematycznych.
Jak sprawdzić, czy goździki są dobre jakościowo?
Główna zasada brzmi – nie kupuj nadmiernie suchych goździków. W takim przypadku wysoce prawdopodobne jest, że znajdują się w nich minimalne ilości lub całkowity brak olejków eterycznych. Aby sprawdzić, czy goździk posiada właściwe wartości, należy umieścić je w szklance z wodą. Te dobre jakościowo będą unosić się pionowo lub powoli opadać na dno naczynia. Jeżeli zauważysz, że przyprawa układa się pionowo, świadczy to o utracie cennych olejków.