Wdroż te ćwiczenia już dziś, a odczujesz szybką poprawę pamięci – zalecenia prosto od neurologa

Raczej nie dziwi nas fakt, że gdy przez długi czas nie trenujemy, nasze mięśnie słabną. Często jednak nie jesteśmy w stanie dopuścić do siebie myśli, że jeśli nie trenujemy swojego mózgu, on również traci swoją kondycję. Jeśli co dzień nie dostarczymy mu odpowiednich ćwiczeń, lenistwo zacznie brać górę, a my po pewnym czasie zauważymy, że nasze funkcje poznawcze znacznie się obniżyły.

Badania naukowe potwierdzają, że włączenie do swojej codziennej rutyny ćwiczeń dla mózgu poprawia naszą pamięć i sprawia, że mamy lepiej działający umysł na stare lata.

Ćwiczenia przedstawione poniżej chronią przed rozwojem choroby Alzheimera. Warto pokazać je swoim dziadkom! Regularne dbanie o swój mózg poprawia połączenia między poszczególnymi jego strukturami i wspiera zapamiętywanie.

Ćwiczenia poprawiające pamięć

Kolorowe słowa

Na kartce znajdują się różnokolorowe słowa. Najpierw naszym zadaniem jest powiedzenie nie samego słowa, lecz jego koloru. Gdy dojdziemy do końca tekstu, powtarzamy ćwiczenie, lecz tym razem czytamy słowo, ignorując kolor.

Sprawia trudności, prawda? Jest to związane z pracą naszego mózgu – lewa półkula chce wymawiać słowo, a prawa nazywa kolor. To trening dla obu z nich!

Cyfry na planszy

Odsuwamy planszę od oczu na około 30 centymetrów, tak jak przy czytaniu książki. Próbujemy skupić uwagę na środkowych liczbach. Staramy się, używając widzenia peryferycznego, dostrzegać pozostałe cyfry. Jak najszybciej usiłujemy znaleźć liczby w kolejności od 1 do 25 i wymówić je na głos.

Przez cały czas wykonywania zadania nie spuszczamy wzroku ze środka planszy. Z początku czas wykonania dochodzi nawet do minuty, ale Tobie zależy na tym, by wprawić się i znaleźć cyfry nawet w dziesięć sekund!

Ćwiczenia z palcami

Kolejne ćwiczenie polega na równoczesnym pokazaniu znaku zwycięstwa „V” prawą dłonią i znaku „OK” lewą. Następny krok to wykonanie szybkiej zamiany – teraz to prawa dłoń ma pokazywać znak „OK” a lewa znak zwycięstwa. Wykonuj ćwiczenie bez błędów tak szybko, jak to tylko możliwe. Ćwiczysz w ten sposób komunikację międzypółkulową i przerzucanie uwagi z jednej czynności na drugą.

Pisanie dwuręczne

Sięgnijmy po długopisy i kartki papieru, gdyż zdecydowanie nie obejdziemy się bez nich podczas przeprowadzania tego ćwiczenia. Gdy rozłożymy obok siebie kartki, postarajmy się jedną ręką narysować okrąg, a drugą trójkąt. Ważne jest, by wykonywać rysunki obiema rękami równocześnie. Aby urozmaicić ćwiczenie, zamiast kształtów można wpisywać litery, a nawet całe słowa – pamiętając jednak, że muszą mieć oba po tyle samo liter.

Pisanie synchroniczne obiema rękami pozwala na równoczesne stymulowanie obu półkul i jest jednym z ćwiczeń, które warto wykonywać jak najczęściej. Lawrence Katz, uznany neurobiolog, opracował wiele tego typu ćwiczeń, aby pomagać swoim pacjentom.

Oto kilka z cennych wskazówek

W swoich książkach Lawrence Katz zawarł wiele ciekawych porad. Oto część z nich.Na co dzień postaraj się wykonywać codzienne rytuały przy pomocy niedominującej ręki. Może to być czesanie włosów czy mycie zębów. Niektóre z rutynowych czynności wykonuj z zamkniętymi oczyma. Oglądając film, wycisz dźwięk i spoglądając na gesty aktorów, odgadnij treść rozmowy. A gdy wychodzisz na zewnątrz, często zmieniaj trasy, którymi regularnie chadzasz do pracy, szkoły, czy sklepu.

error: Treść zabezpieczona !!