Mogą to być także popularne zioła i warzywa. Często i z dobrymi efektami wykorzystuje się do tego celu czosnek, cukier, sól, kefir, a także musztardę. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.
Najprostszym i bardzo skutecznym nawozem jest prosty roztwór wody z solą. Dodaje się jej 100 gramów na litr wody. Tak powstałą mieszaniną spryskujemy rośliny. Powoduje on z pozoru niepożądane efekty: żółknięcie i opadanie liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Jednak siły rośliny przeznaczone są wtedy na dojrzewanie owoców, co przełoży się na obfite plony. W przypadku pomidorów warstwa soli chroni je przed pleśnią.
Specjalnym rodzajem soli jest sól epsom – siarczan magnezu. Należy wymieszać jej dwie łyżki na 4 litry wody. Tak powstały roztwór stosuje się raz w miesiącu – na większość roślin. Jeżeli chcemy stosować go częściej, dobrze będzie ograniczyć dawkę do 1 łyżki stołowej, a podlewania dokonywać raz na dwa tygodnie.
Alternatywą dla soli jest… czosnek. Świetnie zapobiega on rozwojowi grzybów, a w efekcie wywoływanych przez nie pleśni. Aby uzyskać taki dobroczynny roztwór należy wymieszać 50 gramów czosnku z wiadrem wody. Czosnek musi być wcześniej posiekany.