Instrukcja krok po korku jak uprawiać lubczyk, który leczy nerki, płuca i oczyszcza krew.

Lubczyk to roślina wieloletnia, silna i solidna. Nie ma naturalnych wrogów, dzięki czemu może rosnąć naprawdę bujnie. Warto nie zrażać się ewentualnymi początkowymi problemami, które mogą towarzyszyć jej sadzeniu. Poniżej prezentujemy wskazówki, dotyczące jej uprawy.

Nasiona należy kupować u sprawdzonych dostawców. Do uprawy z równym powodzeniem możemy użyć doniczek, jak i grządki w ogrodzie. Przed siewem warto zamoczyć nasiona w wodzie na dwie lub trzy godziny i spulchnić ziemię przed siewem. W wielu źródłach można spotkać również zalecenie wykorzystania do uprawy tej rośliny mieszanki ziemi ogrodowej z kwiatową.

Lecznicze właściwości lubczyka

Lubczyk to sekretna przyprawa naszych babć. Zioło to jest wytrzymałe i łatwe w uprawie. Wymaga naprawdę minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jego zastosowania są naprawdę szerokie. Lubczyk znany jest też jako roślina o wielu smakach i niezwykłym aromacie.

Początkowo jego smak jest słodki, z czasem nabierając gorzkawych tonów. Nasze babcie miały je pod ręką prawie zawsze i używały do przygotowania praktycznie każdej potrawy. Ale to jeszcze nie wszystko.

Lubczyk i zdrowie

Lubczyk jest nie tylko przyprawą, lecz również roślina przydatna dla osób, dbających o zdrowie.

10 dobroczynnych efektów, jakie lubczyk wywiera na nasze zdrowie i organizm:

  • wspomaga trawienie,
  • przyspiesza metabolizm,
  • pomaga osobom, które chcą pozbyć się nadwagi,
  • wspiera wydzielanie żółci, działa więc profilaktycznie w przypadku chorób pęcherzyka żółciowego,
  • eliminuje wzdęcia,
  • oczyszcza krew i naczynia krwionośne,
  • zapobiegając chorobom układu krążenia,
  • działa moczopędnie, co pomaga zwłaszcza osobom, cierpiącym na stany zapalne pęcherza, nerek i
  • układu wydalniczego,
  • pozwala na usuniecie nadmiaru wody z organizmu oraz oczyszcza ciało z nadmiernej ilości sodu,
  • udrażnia drogi oddechowe, usuwając śluz; ułatwia oddychanie.

Lubczyk z powodzeniem pomaga osobom chorym na reumatyzm, chorobę zwyrodnieniową stawów oraz dnę moczanową. Gotować można praktycznie wszystkie części rośliny, lecz najlepsze efekty daje użycie korzenia. Herbatka, przyrządzona z korzenia liguryjskiego, skutecznie łagodzi wiele spośród codziennych problemów zdrowotnych. Świetnie sprawdza się przykładowo podczas grypy, nie tylko jako profilaktyka, lecz również w charakterze pomocy w szybkim powrocie do zdrowia.

Lubczyk w naszym domu

Dla naszych babć lubczyk był nie tylko smacznym składnikiem sosów, zup i dań mięsnych. Jego liście, zarówno suszone, jak i świeże, były wykładane w szafkach i komorach wraz z żywnością – działały jako środek odstraszający szkodniki.

Lubczyk – jak uprawiać?

Do użytku domowego powinny nam wystarczyć 1 lub 2 rośliny. Idealnym czasem na ich siew jest marzec lub – najpóźniej – kwiecień. Nasiona można z łatwością nabyć w supermarkecie lub dużym sklepie ogrodniczym. Możliwe jest też rozmnażanie lubczyku z sadzonek – wystarczy wepchnąć je do ziemi i pozwolić im się ukorzenić lub kupić je i posadzić w swoim przydomowym ogródku.

Lubczyk jest rośliną niezwykle wytrzymałą, nie ma więc problemów z jego zimowaniem w ogrodzie. Lubi stanowiska w półcieniu, o wystarczającej ilości wilgoci; o tym drugim czynniku warto pamiętać zwłaszcza podczas upałów.

Lecznicza herbatka z lubczyka

1 łyżeczkę posiekanych drobno liści należy gotować w 250 ml wody przez około 10 minut. Receptura ta znajduje swoje zastosowanie przed wszystkim w stanach zapalnych układu moczowego oraz jako odtrutka po nadmiernym spożyciu nikotyny lub alkoholu.

Przyprawa do domowych posiłków

Potrzebne składniki:

  • lubczyk wraz z szypułkami,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 1 łyżeczka świeżego majeranku,
  • 2 łyżki oleju słonecznikowego,
  • 400 ml wody.

Przygotowanie:

Lubczyk należy dokładnie umyć. Następnie mielimy go w maszynce do mięsa i wkładamy do garnka z wodą. Gotujemy przez około 15 minut, następnie odcedzamy powstałą miksturę przez białe płótno, starannie wyciskając. Do mieszanki dodajemy sól, olej oraz majeranek.

Gotujemy i przelewamy do małych słoiczków. Koncentrat można stosować jako dodatek do zup oraz – jeżeli odpowiada to naszym upodobaniom kulinarnym – do sosów.

error: Treść zabezpieczona !!