Syrop leczniczy z wiosennych fiołków ma cudowną moc: 1 łyżeczka i zapomnisz co to kaszel, stres i ból głowy.
Fiołki są poszukiwane nie tylko ze względu na ich atrakcyjne piękno, ale także ze względu na działanie lecznicze. Rośliny korzystnie wpływają na nasze zdrowie i pozytywnie wpływają na aktywność organizmu.
Świeży purpurowy kolor, słodki smak i odurzający aromat dochodzący ze zboczy nad strumieniami lub rzekami, na skrajach łąk czy trawników zachęca do zatrzymania się i kontemplacji tego piękna.
W jaki sposób fiołki są korzystne dla nas wszystkich?
- skutecznie rozrzedza śluz podczas kaszlu,
- wspomagają leczenie górnych dróg oddechowych,
- korzystnie wpływają na stany zapalne strun głosowych,
- może łagodzić bóle reumatyczne,
- wykazują silne działanie moczopędne,
- ulga w skurczach i bólach brzucha ,
- są doskonałym pomocnikiem przy migrenach i bólach głowy …
- jako okład nadaje się również na miejsca zapalne i opuchnięte,
- wywar z fiołka jest doskonały do przemywania ropnych ran, owrzodzeń i wysypek skórnych,
- staraj się stosować go również do spłukiwania włosów z łupieżem – w bonusie włosy będą zdrowe i lśniące,
- zapach fiołków łagodzi bóle głowy, odpręża i łagodzi stres.
Co zawierają?
Są magazynem witaminy C i rutyny. Zawiera dobroczynne saponiny i flawonoidy. Zawierają również garbniki, śluzy, karotenoidy, alkaloidy skrzypcowe i glikozydy gaulterine. Istnieją również śladowe ilości estru metylowego kwasu salicylowego olejku eterycznego.
Wszystkie są bardzo korzystnymi substancjami dla ludzkiego organizmu. Przecież np. wspomniane flawonoidy mają silne działanie antyoksydacyjne, wspomagają układ sercowo-naczyniowy oraz regenerują i wzmacniają naczynia krwionośne. Fiołek to jedno z naszych najstarszych ziół leczniczych, o którym wspominali już Dioscoridos czy Pliniusz.
Syrop z dzikiego fiołka
Jest fantastyczny do lemoniad i herbat. Wspaniały pomocnik przy chorobach układu oddechowego, stresie, stanach zapalnych a także pomaga przy bólach brzucha. to po prostu wiosenny cud, który można odebrać całkowicie bezpłatnie. Pamiętaj, aby zbierać w czystych miejscach, z dala od dróg i samochodów. Przy chorobach dróg oddechowych i innych wymienionych dolegliwościach stosować 1 łyżkę kilka razy dziennie do ustąpienia objawów.
Potrzebujemy:
- 30 g fiołków (około 2 garści)
- 1 litr przegotowanej wody
- 1 łyżka kwasku cytrynowego
- 1 kg ekologicznego cukru trzcinowego.
Ciemny kolor cukru trzcinowego sprawi, że uzyskany odcień syropu nie będzie tak jaskrawo fioletowy jak przy użyciu białego, ale nabierze nuty karmelu. Z klasycznym cukrem granulowanym uzyskasz piękny fioletowy kolor.
Przygotowanie:
Fiołki płuczemy pod delikatnym strumieniem bieżącej wody i wkładamy do przygotowanej zapiekanki. Zalać wrzątkiem i odstawić do maceracji do następnego dnia. Przecedź mieszankę kwiatową do następnego garnka.
Wyrzuć kwiaty. Posypać cukrem i doprowadzić do wrzenia. Dodaj kwas cytrynowy i gotuj na małym ogniu, aż zgęstnieje, około 45 minut. Wlej specyfik do wysterylizowanych szklanek.