Liście orzecha włoskiego naturalnym remedium na wiele chorób

Orzech włoski jest szeroko znany jako przekąska czy dodatek do potraw.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że jego liście mają działanie lecznicze, przez co stosowany jest w leczeniu chorób, a także dezynfekcji. Unikają go także owady – muchy, komary czy mole.

Działanie i zbiory liści orzecha

Aby liście oferowały całe swoje dobrodziejstwo, należy zebrać je już w czerwcu, zanim orzechy ostatecznie dojrzeją. Należy wysuszyć je na słońcu. Jeżeli wszystko zrobimy dobrze, będą miały działanie wspierające odporność organizmu, przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, hemostatyczne i wspomagające gojenie ran. Stosuje się je pod postacią zwykłej herbatki lub odwaru.

Herbata z liści orzecha

Najprostszym sposobem na skorzystanie z leczniczego działania liści orzecha jest zaparzenie zwykłej herbaty. Proporcje to jedna łyżka stołowa na filiżankę wrzątku. Liście parzy się przez około 10 minut, a pije do trzech razy dziennie.

Nalewka z orzecha

Alternatywną metodą jest przyrządzenie nalewki. Choć nalewka kojarzy się z napojem alkoholowym, w tym przypadku to coś zupełnie innego. 80 gramów świeżych liści orzecha włoskiego rozdrabniamy i dodajemy do 300 mililitrów oleju roślinnego (rafinowanego).

Taką mieszankę zostawiamy w szczelnym zamknięciu przez około miesiąc. Następnie są dwie metody wykorzystania. Jedna – zewnętrzna, do smarowania. Świetnie sprawdzi w przypadku trudno gojących się ran czy trądziku. Druga to wewnętrzna, po sporządzeniu naparu.

Odwar z liści orzecha

Najbardziej tradycyjną metodą, stosowaną w medycynie ludowej, jest przygotowanie odwaru. Przygotowuje się go podobnie jak herbatkę, jednak parzy dłużej. Łyżeczkę liści zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie odcedzamy. Odwar pomoże uporać się z bólem gardła lub biegunką i innymi chorobami układu pokarmowego, ale także z tak popularnymi chorobami jak miażdżyca czy cukrzyca, a nawet krwawienia wewnętrzne.

Pomaga również usuwać z organizmu pasożyty i działa jako środek tonizujący. Nie trzeba jednak ograniczać się do spożywania. Świetnie działa także na zewnątrz, zwłaszcza na włosy – wyraźnie je wzmacnia. Pomaga na trądzik i inne choroby skóry, czyraki i trudno gojące się rany.

Czy nadadzą się dla każdego?

Warto zachować ostrożność przy stosowaniu naparów z liści orzecha, jeżeli posiadamy pewne specyficzne schorzenia. Tego rodzaju specyfiki nie są zalecane osobom, które mają zakrzepowe zapalenie żył lub inne problemy z nadmierną krzepliwością krwi. Liście orzecha mogą wzmagać jego dolegliwości i w efekcie być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

error: Treść zabezpieczona !!