Odkryj sekret bezbólowych pleców: Serię zaleceń lekarza wykonuję codziennie i po zaledwie 2 tygodniach czuję się jak nowo narodzona.
O wiele większe znaczenie w naszym życiu ma elastyczność, niż zdajemy sobie sprawę. Ograniczenie naszego zakresu ruchu i pojawienie się bólu mogą być wynikiem braku aktywności, niewykorzystywania określonych grup mięśniowych oraz skracania się mięśni.
Poprawienie krążenia krwi i odgrywanie kluczowej roli w zapobieganiu chorobom takim jak cukrzyca, zapalenie stawów oraz kłopoty z nerkami to tylko niektóre z korzyści płynących z dobrej elastyczności. Regularne ćwiczenia mogą znacząco wpłynąć na poprawę mobilności oraz kondycji kręgosłupa.
Dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza i wykonywaniu ćwiczeń każdego wieczoru przed snem, doświadczyłem mniejszych bóli i znacznej poprawy mobilności już po dwóch tygodniach. Moja mama również praktykuje te ćwiczenia, co sprawia, że czuje się młodziej o 20 lat.
Zacznij od:
Respektowanie ograniczeń własnego ciała jest najistotniejsze – na początku ruch może nie być zgodny ze standardowym wzorcem. Postępuj zawsze zgodnie z tym, co na to pozwalają twoje mięśnie i stawy. Nie forsuj się przez ból – w przypadku nasilenia bólu lub odczucia znacznego dyskomfortu, natychmiast przestań.
Pamiętaj, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest również związane z odpowiednim oddychaniem – oddychaj głęboko i relaksuj się.
Ćwiczenie siedzące
Pracujemy nad nogami za pomocą tego prostego ruchu. Usiądź na podłodze, nogi prosto przed sobą. Rozłóż ręce i pochyl się do przodu, starając się sięgnąć jak najdalej, nogi trzymaj prosto. Zatrzymaj na 30 sekund. Powtórz 3 razy. Uwaga: w przypadku bólu pleców zachowaj ostrożność i unikaj dyskomfortu.
Rozciąganie nóg/ramion
To ćwiczenie angażuje mięśnie nóg i kręgosłupa. Usiądź na podłodze z jedną nogą wyprostowaną, drugą zegnij w kolanie i umieść pod wyprostowaną. Wyciągnij ręce nad głowę i pochyl się do przodu nad wyprostowaną nogą. Staraj się chwycić stopę. Zatrzymaj na 30 sekund. Wykonaj na drugiej nodze.
Koci grzbiet
Grzbiet kota doskonale przygotowuje kręgosłup, kark i ramiona. Rozpocznij na czworakach. Zginając plecy, opuść się powoli na brzuch i unieś głowę. Zatrzymaj na kilka sekund. Następnie łukowato wygień kręgosłup do góry, naśladując kota. Ćwicz 10 razy.
Rozciąganie
Może pomóc wydłużyć mięśnie, które z czasem i z braku ruchu skróciły się. Ostrzegamy przed nadmiernym obciążaniem kręgosłupa – zaczynaj stopniowo. Ból lub dyskomfort w szyi oznacza, że posunąłeś się za daleko.
Połóż się na brzuchu, wspierając się na łokciach, by utrzymać brzuch na podłożu. Przy pomocy rąk unieś górną połowę ciała, przy tym trzymając biodra na ziemi. Zatrzymaj na 30 sekund, powtórz 3 razy.
Most
Most jest efektywnym ćwiczeniem dla środkowej części ciała, a także rozciąga szyję, kręgosłup, uda i biodra. Leżąc na plecach z ugiętymi kolanami, powoli podnoś biodra, trzymając ramiona i stopy płasko na podłożu. Zatrzymaj na 30 sekund, wykonaj 3 powtórzenia.
Rozciąganie boczne
Rozciąga mięśnie brzucha, kręgosłup, pachwiny i ramiona. Rozstaw nogi jak najdalej. Ręce trzymaj równolegle do podłoża. Pochyl się na bok, zginając prawe kolano i opierając prawy łokieć na nim.
Lewą rękę wyciągnij w stronę sufitu, tworząc prostą linię od lewej nogi do lewego ramienia. Jeśli to możliwe, prawą rękę połóż na podłodze za prawą nogą. Zatrzymaj na 30 sekund. Wykonaj po drugiej stronie.
Głębokie klęczenie
Doskonale wzmacnia górną część ciała, w tym plecy i ramiona. Rozpocznij na czworakach, ręce pod ramionami, a kolana pod biodrami. Powoli przesuwaj ręce do przodu, obniżając klatkę piersiową do podłoża. Dłonie utrzymuj na podłodze. Zatrzymaj na 30 sekund, powoli wróć do pozycji startowej. Powtórz 3 razy.
Wykrok w bok
Ćwiczenie wzmacnia nogi i dolną część kręgosłupa. Stań prosto, nogi szerzej niż na szerokość barków. Przenieś ciężar na jedną stronę, wykonując wykrok w bok. Zatrzymaj na 30 sekund. Wykonaj 3 serie z każdej strony. Uwaga: nie pochylaj się do przodu.