Podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu tkwi w odpowiednim śnie.
Nie tylko odpoczynek i regeneracja są za niego odpowiedzialne, ale również nasza forma w kolejnym dniu. Zdobądź wiedzę na temat dobrego snu, aby odkryć swój pełny potencjał, być bardziej aktywnym i jednocześnie dobrze wypoczętym.
- Zaleca się wypicie czegoś ciepłego przed snem.
Wypróbuj zieloną herbatę lub napary ziołowe, a także przegotowaną wodę lub ciepłe mleko z miodem. Unikaj mocnych napojów zawierających substancje pobudzające czy kofeinę.
- Spędzaj czas na świeżym powietrzu.
Regularne ćwiczenia i spacery wpływają pozytywnie na jakość snu, więc uprawiaj aktywność fizyczną w miarę możliwości.
- Zwracaj uwagę na czas trwania snu.
Choć każda osoba ma swoje indywidualne potrzeby, zaleca się 7-8 godzin ciągłego snu dziennie i zachowanie regularności godzin zasypiania i budzenia się.
- Unikaj kawy, jeśli masz problemy ze snem.
Choć często sięgamy po nią w celu przebudzenia, kofeina w kawie utrudnia wchłanianie adenozyny, składnika uspokajającego organizm, co może pogorszyć problemy z zasypianiem.
- Zapewnij sobie świeże powietrze przed snem.
Przewietrz sypialnię i dbaj o odpowiednią temperaturę – nie powinna być ani za wysoka, ani za niska.
- Zastanów się nad użyciem dodatkowych poduszek.
Materiał i dodatki, z którymi śpisz, są ważne. Odpowiednie wsparcie w zależności od pozycji snu może zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i poprawić komfort.
- Nie pozwól zwierzakowi spać z Tobą w łóżku.
Mimo iż to kuszące, statystyki pokazują, że osoby śpiące ze zwierzętami często zmagają się z gorszą jakością snu i wybudzeniami nocnymi.
- Pozbądź się telefonu komórkowego z sypialni.
Niebieskie światło emitowane przez urządzenia mobilne zaburza produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen, więc wyłącz urządzenia kilka godzin przed snem.
- Wykorzystaj właściwości lawendy.
Jej zapach uspokaja i koi nerwy, więc rozważ umieszczenie olejków czy świec lawendowych w pobliżu łóżka.
- Spróbuj umieścić czosnek pod poduszką.
Mimo że może to brzmieć dziwnie, zapach siarki wydzielany przez czosnek ma właściwości uspokajające i poprawia jakość snu. To metoda znana już w starożytności.