Te liście są w Twoim ogrodzie, a ich działanie jest ogromne: Warto wiedzieć, jak je wykorzystać, aby zaczerpnąć możliwie najwięcej drogocennych właściwości.

Warto korzystać z darów natury, szczególnie w okresie letnim, kiedy rozrastają się liczne i drogocenne owoce.

Przykładem są maliny oraz jeżyny, jak również zioła – krwawnik i koniczyna. Okazuje się, że są one pomocne szczególnie wśród kobiet po 40. roku życia. Jakie zatem posiadają te owoce i zioła działanie? Warto wiedzieć, jak je wykorzystać, aby zaczerpnąć możliwie najwięcej drogocennych właściwości.

Maliny i jeżyny – zastosowanie

Zarówno maliny, jak i jeżyny są pyszne. Warto zwrócić uwagę na ich zawartość witamin – wit. B12, składniki odżywcze czy też kwasy organiczne. Te ostatnie są nazywane „eliksirem” życia dla ludzkiego organizmu. Dawniej wykorzystywano je podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, problemów skórnych, ból zębów, natomiast kobiety czerpały z nich działanie łagodzące w przypadku skurczów menstruacyjnych. Liście malin są przydatne podczas bólu brzucha, biegunki albo uczuciu „ciężkości”.

Owoce takie jak maliny i jeżyny działają podobnie jak żurawina w infekcjach związanych z drogami moczowymi. Ich praca polega na wypłukiwaniu zalegających bakterii z dróg moczowych i jednoczesnym zapobieganiu ich powrotowi.

Kobiety powinny wiedzieć, że maliny i jeżyny efektywnie pomagają podczas skurczów menstruacyjnych, zmian hormonalnych przy menopauzie. Dawniej wykorzystywano je nawet, aby ułatwić sobie nieco poród naturalny.

Liście malin stymulują mięśnie macicy. Niewątpliwe jest, iż stanowią one kluczową rolę przede wszystkim w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo zapewniają one młodzieńczy wygląd i wpływają na piękną urodę. Popularne są np. wywary z liści malin dodawane do kąpieli. Pomagają one również w walce z żylakami. Warto wykorzystać poniższy przepis. Liście należy zbierać tylko wtedy, kiedy są one zielone, czyli przed kwitnieniem albo dopiero po zmianie owoców.

Herbatę albo leczniczy okład można wykonać z liści malin. Wystarczy tylko nałożyć je na bolące miejsce. Działają one przeciwzapalnie, łagodząco oraz antyseptycznie. Do przyrządzenia herbaty trzeba zerwać i wysuszyć, a następnie zmiażdżyć liście.

Można domyśleć się, że ta herbata pięknie pachnie. Warto ją stosować podczas stanów zapalnych dróg moczowych, biegunce i w celu oczyszczenia organizmu ze szkodliwych substancji, które znajdują się w nim. Jak widać, nie trzeba zatem kupować sztucznych witamin w aptece. Wystarczy bowiem wykorzystać dary natury.

Liście malin zawierają ogromną ilość witamin: A, B, C i E, a także żelaza. Sole mineralne wraz z garbnikami działają niczym popularna aspiryna. Posiadają one te substancje, które są potrzebne dla piękniejszych włosów oraz paznokci. Ciekawostką jest, że dawniej kobiety myły włosy wywarem z liści malin, dzięki czemu uzyskały zdrowe, lśniące i piękne włosy.

Innym zastosowaniem liści malin jest ich skruszenie, a następnie zastosowanie jako leczniczej maski na twarz albo na stany zapalne bądź trądzik. Chcąc zwielokrotnić uzyskiwany efekt leczniczy, wystarczy zmyć maskę wywarem z liści malin.

Maść malinowa domowym sposobem to nic innego jak świeżo wyciśnięty sok z liści malin i wymieszany wraz ze smalcem. Dawniej stosowano ją na opuchnięte i zaczerwienione albo bolesne miejsca w dowolnym miejscy na skórze.

Nalewka z liści malin jest idealna na problemy z żylakami, bólem żołądka, biegunką albo bóle menstruacyjne. Zaleca się jednak, aby pić tylko po 3 ml trzy razy każdego dnia. Można nią posmarować również dotknięty obszar skórny albo wykorzystać jako dodatek do kąpieli.

Świeże liście malin trzeba posmarować alkoholem. Należy zwrócić uwagę, żeby liście dobrze zanurzyć. Alkohol powinien sięgać około 1 cm ponad nimi. Wcześniej nie wolno zapominać o dokładnym umyciu liści i pokrojeniu ich. W kolejnym etapie wystarczy umieścić je w butelce i zalać brandy.

Butelkę szczelnie zamknąć i odstawić do ciemniejszego miejsca na 2 tygodnie. W między czasie trzeba mieszać zawartość w ciągły sposób. Po upływie zalecanego czasu należy odcedzić przyrządzoną nalewkę. Przechowywać ją w ciemnym pojemniku.

Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży nie powinny pić herbaty malinowej do 34. tygodnia ciąży. Wynika to z stymulacji macicy, aby nie wywołała ona samoistnego poronienia.

error: Treść zabezpieczona !!