Nie uwierzysz, jak twoje plastikowe butelki mogą stać się źródłem świeżych ogórków – Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
Wybierając butelki plastikowe do siewu ogórków, zaleca się stosowanie tych o pojemności minimum 6 litrów, ponieważ korzystniejszy dla rośliny będzie większy pojemnik, co przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego i zwiększonej absorpcji składników odżywczych.
Zalety uprawy ogórków w butelkach plastikowych to między innymi oszczędność miejsca, szybkie nagrzewanie się ziemi, możliwość łatwego nawadniania kroplowego, a także brak chwastów i szkodników.
Krok 1:
Nasiona do uprawy w butelkach najlepiej wybrać z wczesnych mieszańców partenokarpicznych, które charakteryzują się wysoką wydajnością. Aby przygotować nasiona, które nie były uprzednio traktowane składnikami odżywczymi, należy namoczyć je w roztworze organicznego nawozu lub roztworze z popiołem drzewnym, zgodnie z instrukcją, na około 15-20 minut, owinięte w przewiewną tkaninę.
Po namoczeniu przechowywać w ciepłym miejscu o temperaturze około 23-25°C na jeden dzień, przykrywając je wilgotną szmatką w przypadku suchej atmosfery. Unikać umieszczania nasion w torbie plastikowej, gdyż potrzebują one dostępu do powietrza.
Krok 2:
W celu przygotowania pojemników i gleby należy przyciąć górę butelki plastikowej, a na dnie wykonać otwory odpływowe. W butelkę wlać warstwę humusu, kompostu lub wermikompostu, a następnie dodać pożywkę dla sadzonek bogatą w pierwiastki śladowe. Dodatkowo, dla wzbogacenia gleby w materię organiczną, do mieszanki dodać granulowany kompost. Aby ochronić przyszłe rośliny przed fitopatogenami, warto podlać glebę roztworem biofungicydu.
Krok 3:
Nasiona ogórków, które nie wymagają przesadzania, można wysiewać bezpośrednio do przygotowanych butelek. Przy niepewności co do ich jakości, wsiać 2-3 nasiona na butelkę, przykrywając je warstwą gleby o grubości 1-1,5 cm.
Po wykiełkowaniu zostawić najsilniejszą sadzonkę, eliminując pozostałe. Starając się nie uszkodzić korzeni, sadzonki należy delikatnie posadzić i przykryć glebą, a następnie podlać i zasypać pożywną ziemią, pozostawiając 5-6 cm przestrzeni pod krawędzią butelki na ewentualne dosypanie ziemi.
Krok 4:
W ramach pielęgnacji należy regularnie podlewać rośliny wodą o temperaturze 22-24°C oraz zwilżać pierwsze liście roztworem zawierającym efektywne mikroorganizmy, co przyspiesza rozkład materii organicznej i ułatwia roślinom dostęp do składników odżywczych. Ogórki, z powodu ograniczonej przestrzeni, wymagają regularnego nawożenia azotowego.
Krok 5:
W trakcie wzrostu krzewów, należy dosypywać ziemię do butelek, aby wspierać rozwój korzeni bocznych. W okresie upałów i silnego nasłonecznienia, warto osłonić butelki białym papierem, aby chronić glebę przed przegrzaniem.
Rośliny wymagają wsparcia w miarę wzrostu; wiąże się pierwsze pędy, by wzmacniać krzew, a wtórne pędy usuwa, by nie spowalniać wzrostu i zapewnić obfitsze owocowanie. Zależnie od odmiany i warunków, formowanie krzewu może się różnić – często szczyt głównej łodygi ściska się na wysokości 120-140 cm, a boczne pędy usuwa nad pierwszym liściem.