Często zdarza się, że mamy do czynienia z osobą toksyczną, która swoim zachowaniem lub osobowością wysysa z nas energię. Bycie miłym, pomocnym czy okazującym współczucie to dobre cechy.
Jeśli jednak po spotkaniu czy rozmowie z daną osobą czujesz, że nie masz energii, być może musisz nieco zmienić swoje podejście do tego typu ludzi. Jeśli komuś zdarzy się poprosić o pomoc, radę czy zwyczajnie czuje potrzebę wyżalenia się, jest to jak najbardziej zrozumiałe.
Każdemu z nas może przytrafić się gorszy czas i nie chcemy wtedy zostawać sami. Jednak ciągłe narzekanie i wyolbrzymianie problemów może okazać się psychicznie męczące.
Jak wpływają na nas negatywne osoby?
Część osób, umyślnie lub nie, mówiąc o swoich problemach czy złych sytuacjach, przenosi te negatywne emocje na nas. Jak można zauważyć, że dana osoba należy do tej grupy? Takie osoby będą się obrażać, próbować sprawić, żebyś miał poczucie winy, że nie zgadzasz się z ich poglądami lub np. w danej chwili nie możesz im pomóc.
Jedno jest pewne, nie warto przejmować się takimi ludźmi – oszczędzisz sobie toksycznych relacji pozbawiających dobrej energii. Pamiętaj, że osoba, która dzień w dzień narzeka, nie przestanie tego robić. Zawsze znajdzie się coś, co jej się nie podoba.
Nieważne, jak bardzo chciałbyś pomóc takiej osobie, jest to działanie bezcelowe. Dlaczego? Jej głównym celem będzie obarczenie Cię swoimi problemami, poczuciem winy za odniesione porażki, tak, abyś mógł poczuć się tak samo, jak ona. Takim ludziom może pomóc jedynie dobry, doświadczony specjalista.
Pamiętaj, że osoby, które wiecznie marudzą, nie chcą rozwiązywać swoich problemów. Ich tok myślenia polega na tym, aby cały czas pojawiały się myśli o czymś negatywnym, czymś czego nie lubią lub sprawia im przykrość. Wbrew pozorom takie osoby nie oczekują od Ciebie współczucia czy nawet pomocy, chcą jedynie, aby ktoś inny sprawił, że uwolnią się od swojej niedoli.
Jakie efekty może mieć przebywanie w towarzystwie osoby ciągle narzekającej?
Mimo naszych najszczerszych chęci, próby pomocy nie przyniosą efektu, a my tylko stracimy energię, którą moglibyśmy spożytkować na przyjemniejsze rzeczy. Jakie mogą być skutki takiego psychicznego wyczerpania? W wielu przypadkach nas samych zaczynają dopadać różne złe myśli, tracimy równowagę emocjonalną, przez co stajemy się drażliwi, ale również mamy problemy ze skoncentrowaniem się i nie umiemy sami poradzić sobie z własnymi problemami.
Co zrobić, aby dana osoba przestała narzekać?
Przede wszystkim należy być obojętnym na narzekanie. Taki stan rzeczy może taką osobę urazić, ale być może sprawi to, że będzie ona musiała sama poradzić sobie z problemami. Pamiętaj, że taka osoba świetnie manipuluje. Bądź na to odporny. Bądź asertywny.