Nikt do końca nie jest pewien, skąd wzięła się nazwa „Uśmiech Teściowej”. Każdy, kto jednak spróbował tego ciasta, wie, że jest ono doskonałe w smaku i powoduje uśmiech przy każdym jego kęsie.
Jest to doskonały wypiek do przygotowania na wizytę rodziny lub niespodziewanych gości. To niezwykle prosty w przygotowaniu deser, który bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do aromatycznej kawy. Jego sekretem jest masa budyniowa, pełne słodyczy jabłka i kruche ciasto.
SKŁADNIKI:
- 3/4 szklanki cukru pudru i dwie łyżki dodatkowo do posypania ciasta
- 3 szklanki mąki tortowej pszennej typu 450
- 1 kostka zimnego masła (200g)
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 żółtka
- 1 całe jajko klasy M
- 3 szklanki mleka 3,2%
- 2 łyżki stołowe śmietany 18% (gęstej)
- 1 kg niezbyt soczystych, ale słodkich jabłek
- 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego
- 1 łyżka stołowa bułki tartej
- 1 łyżeczka masła
- niewielka ilość soku ze świeżej cytryny
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Zacznij od jabłek. Należy je dokładnie umyć, obrać, pokroić na osiem części i usunąć z nich gniazda nasienne. Włóż je do miski i zalej zimną wodą. Dodaj do nich niewielką ilość soku z cytryny. Zapobiegnie to ich ciemnieniu. Na stolnicę lub blat kuchenny przesiej mąkę, a następnie dodaj do niej masło pokrojone na małe kawałki lub starte na grubych oczkach tarki.
Zagniataj rękami szybko, aż wszystkie składniki się połączą. Teraz podziel ciasto na pół. Obie części zabezpiecz folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut. Potrzebna Ci teraz będzie forma o bokach 25 × 36 cm. Wysmaruj ją dokładnie tłuszczem (może być masło lub margaryna mleczna), a następnie posyp bułką tartą.
Zapobiegnie to przywieraniu ciasta. Wyjmij jedną połowę ciasta, które zostało wstawione do lodówki i rozwałkuj. Wyłóż nim formę do pieczenia i nakłuj widelcem. Teraz sięgnij po naczynie z jabłkami. Odsącz je z wody i dodatkowo osusz za pomocą ręcznika kuchennego.
Kawałki jabłek rozłóż równomiernie na cieście, które znajduje się w formie. Świetnym pomysłem będzie również poprószenie ich cynamonem, co zwiększy walory smakowe całego ciasta. Teraz czas na przygotowanie budyniu. W tym celu pół szklanki chłodnego mleka wlej do miseczki, dodaj budynie i mieszając, połącz, aż uzyskasz gładką konsystencję.
Zwróć uwagę, czy na opakowaniach budyni znajduje się informacja, czy mają w sobie dodatek cukru, czy też trzeba według wskazówek dodać odpowiednią jego ilość. Resztę mleka podgrzej w osobnym naczyniu, aż zacznie się gotować. Kiedy dojdzie do wrzenia, wlej do niego wcześniej wymieszane budynie.
Cały czas mieszaj i nie dopuść do przypalenia. Masę budyniową, póki jest jeszcze gorąca — wylej na jabłka i przykryj drugą częścią rozwałkowanego ciasta, które pozostawało w lodówce. Teraz wystarczy rozgrzać piekarnik do 180 stopni i piec około 45 minut. Zwróć uwagę, czy ciasto zbyt szybko się nie rumieni.
W razie potrzeby przykryj je folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Upieczone ciasto wyjmij i pozostaw do całkowitego ostudzenia. Po tym czasie możesz bez obaw posypać je samym cukrem pudrem lub wymieszanym z cynamonem.