Sadzonki to najlepszy i najtańszy sposób, by pozyskać kolejne rośliny. Zdarza się jednak, że pozyskana z danej rośliny sadzonka nie może wypuścić korzeni. Istnieje jednak sprawdzony sposób, by zmobilizować szczepkę do ukorzenienia – mowa tu o naturalnym miodzie.
Jeśli chcesz sukcesywnie rozmnażać własne rośliny, koniecznie musisz poznać możliwości, jakie daje wspomniany miód. Nie bez powodu jest on nazywany mianem „życiodajnego złota” – wystarczy dodać miód do wody, by pobudzić roślinę i zmobilizować ją do wzrostu dolnych korzeni.
Co więcej, miód posiada także właściwości dezynfekujące, a dzięki lepiej i kleistej konsystencji zapobiega przenikaniu bytujących w podłożu patogenów w uszkodzoną powierzchnię rośliny.
Jak przygotować korzeń miodu?
Przygotowanie korzenia miodu jest bardzo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy litr wody i łyżeczka naturalnego miodu, by uzyskać zdrową i efektowną sadzonkę.
Wykonanie zabiegu
Miód należy wymieszać z wodą. Ważne jest, aby produkt dokładnie się rozpuścił, dlatego też niewielką ilość wody należy podgrzać i w niej rozpuścić miód. Woda musi być ciepła, nie może być jednak gorąca. Następnie należy dodać pozostałą wodę i dokładnie wymieszać.
Sadzonki delikatnie odetnij, a następnie umieść je w wodzie z miodem – najlepiej umieścić sadzonkę w słoiku lub innym, szczelnym pojemniku.
Rośliny ;powinny moczyć się w roztworze miodu do 24 godzin. W tym czasie wnikną w nią substancje biologicznie czynne. Sadzonki zielne lub o niskich wymaganiach potrzebują nieco krótszego namaczania, zdecydowanie dłużej powinny stać miodowym roztworze sadzonki drzewne.
Znajdujący się na sadzonce miód pełni funkcję symulatora wzrostu, dlatego też ważne jest to, aby miód jak najdłużej znajdował się na roślince. Ważne jest więc odpowiednie umieszczanie rośliny w ziemi. Pod żadnym pozorem nie należy wbijać sadzonki w ziemię.
Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie dziury i umieszczenie w niej namoczonej w miodowym roztworze sadzonki. Następnie należy delikatnie obsypać roślinę ziemią, docisnąć glebę i podlać wodą. Prawidłowo wykonane działanie zapewni odpowiednią przyczepność, umożliwiając roślinie pełne ukorzenienie i wzrost.
Co więcej, nie ma konieczności stosowania dodatkowych, drogich stymulatorów. Roztwór miodu to preparat znany i ceniony przez ogrodników od dawna – naturalny, bezpieczny i skuteczny. W mojej rodzinie metoda ta stosowana jest od pokoleń.
Stosujemy ją zawsze, gdy chcemy rozmnożyć kwiaty, krzewy i drzewa – począwszy od zwykłych pelargonii, poprzez intensywnie pachnącą lawendę, a na drzewach owocowych skończywszy. Z naszego doświadczenia wynika, że nowoczesne akceleratory ukorzeniania dalekie są od starego, sprawdzonego przepisu, w którym pierwsze skrzypce gra naturalny miód.
Jeśli chcesz sprawdzić zasadność tych słów, wykorzystaj w tym celu wierzbę. Wystarczy kilka lub kilkanaście gałązek wierzby dowolnego gatunku, szczelny pojemnik i roztwór miodu.
W jaki sposób przeprowadzić eksperyment?
Gałązki pokrój na mniejsze kawałki, umieść w pojemniku i zalej letnią wodą. Pozwól im moczyć się co najmniej dobę, czyli 24 godziny. Gałązki mogą być w wodzie nawet do 48 godzin. Po upływie określonego czasu wyjmij gałązki, a w otrzymanym roztworze zanurz sadzonki, które zamierzasz ukorzenić. Mocz je przez jeden dzień.
Namoczone sadzonki posadź w wybranym miejscu i ciesz się pięknem wzrastającej rośliny.
Pamiętaj, że naturalny roztwór do ukorzeniania jest nie tylko tani, ale przede wszystkim skuteczny i bezpieczny dla środowiska. Przechowuj go w chłodnym miejscu lub w lodówce do miesiąca – w tym czasie wszystkie właściwości ukorzeniające zostaną zachowane.
Ukorzenianie za pomocą drożdży
Inną propozycją służącą do ukorzeniania roślin jest roztwór drożdży. Znany od dawna, stosowany przez naszych dziadków i pradziadków. Drożdże korzystnie wpływają na system korzeniowy rośliny, stymulując jej wzrost i rozwój.
100 gram świeżych drożdży rozpuść w 1 litrze wody i dokładnie wymieszaj. Zanurz sadzonki w uzyskanym roztworze i pozostaw na 24 godziny. Następnie opłucz delikatnie i posadź w wybranym miejscu.