Czy potrafisz uwierzyć, co ta roślina potrafi – Zasiej ją w pustym kącie ogrodu – nie będzie rozczarowań.
Zachęcani przez babcię do zasiania skalnicy w pustym zakątku ogrodu, poczyniliśmy kroki w kierunku adaptacji tej górskiej rośliny do naszej ziemi.
Podobne miejsca jak skalniaki, dachy, ściany budynków czy nawet ceramika, stały się dla skalnicy domem. To nie jest roślina wymagająca – dobrze radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Przekonaj się sam, że jej wartość nie sprowadza się tylko do walorów dekoracyjnych.
Pomocna jest podobnie jak aloes, chociaż niektórzy twierdzą, że jej działanie jest silniejsze. Potrafi poradzić sobie z suchą, podrażnioną, swędzącą skórą i egzemą. Od marca do października liście tej rośliny mogą służyć do pielęgnacji skóry. Skalnica ma dodatkową zaletę – szybki wzrost.
Właściwości lecznicze skalnicy obejmują działanie przeciwzapalne, antybiotyczne, przeciwbakteryjne, moczopędne, uspokajające, regenerujące i przeciwdrgawkowe. Znajdujące się na niej liście przypominające mandalę oraz małe, różowe kwiaty, które pojawiają się na 20-30 cm łodydze, dodają jej uroku.
Skalnica – ulga dla skóry
Skalnica również jest skuteczna przeciwko brodawkom i odciskom. W sytuacji pojawienia się takich narośli, konieczne jest wcieranie w nie pasty z liści aż do momentu ich zaniku. Sok z liści pomaga w procesie gojenia i eliminuje bakterie.
Dziurawiec to nieoceniona pomoc dla osób zmagających się z egzemą – wystarczy nałożyć kilka świeżych listków bezpośrednio na skórę. Doświadczyć można szybkiej poprawy, a niektóre osoby zgłaszają nawet całkowite ustąpienie objawów egzemy.
Leczy też choroby nerek, infekcje ucha, bóle zębów, biegunki, gorączki i hemoroidy. Pomocna jest również w przypadku innych problemów skórnych, takich jak trądzik, ciemne plamy, oparzenia słoneczne, piegi, blizny i inne niedoskonałości.