Proponowana dieta na 7 dni może przynieść zaskakujące rezultaty. Niewątpliwe jest, że łatwiej przytyć niż schudnąć – taka nasza natura.
Biochemik Barry Sears podał przykład siedmiodniowej diety, którą warto spróbować. Inaczej nazywa się ona dietą strefową. Jej głównym zadaniem jest maksymalne ograniczenie ilości kalorii i jednoczesne dostarczenie organizmowi wszelkich potrzebnych pierwiastków śladowych. Twórca tej diety przygotował już gotowe menu na każdy dzień. Szacuje się, że dzięki tej diecie można schudnąć 4-10 kg. Wszystko jednakże zależy od nadwagi.
Dieta strefowa na 7 dni – charakterystyka
Tłuszcz można spalać na różne sposoby. W diecie strefowej polega to na zwiększeniu wrażliwości na insulinę. Zawiera ona mało cukrów, a to wpływa na zminimalizowanie skoków poziomu cukru we krwi, uruchamia się łańcuch procesów biologicznych oraz znika głód nerwowy. To wszystko przyczynia się do utraty wagi.
Tajemnicą diety strefowej jest właściwy stosunek insuliny do glukagonu. To polepsza ludzki metabolizm oraz uruchamia kaskadę biologicznych zjawisk. Przy okazji można zwiększyć swoją odporność, poprawić aktywność psychiczną i fizyczną, a nawet zminimalizować ewentualne ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.
Dieta strefowa polega na spożywaniu pięciu posiłków dziennie. Istotne jest również to, że trzy główne z nich są obowiązkowe, natomiast dwie kolejne to przekąski.
Poniedziałkowe śniadanie może składać się z omleta z 4 białek, 2 kromek chleba otrębowego i 80 g rodzynek popijając to filiżanką herbaty albo kawy bez cukru. Na obiad można zaserwować sobie cienką bułkę pitę z dodatkiem krewetek albo paluszki krabowe z sałatą. Na popołudniową przekąskę można spożyć 50 g jogurtu naturalnego, a na kolację kotlety gotowane na parze. Przekąski tego dnia to: 50 g ugotowanego indyka albo szynki i 100 g truskawek bądź malin.
Wtorek można rozpocząć od śniadania składającego się z płatków owsianych na wodzie z dodatkiem kubka herbaty albo kawy bez cukru. Na obiad warto przygotować 170 g fileta z kurczaka smażonego na olej roślinnym, pomidory i sałatę oraz plaster twardego sera i połówkę jabłka wraz z garścią orzechów.
Popołudniowa przekąska to zielony groszek i zielona fasolka albo brokuły z dodatkiem oliwy i tofu. Dzień warto zakończyć kolacją – 150 g pieczonego kurczaka albo indyka i sałatka ze szpinaku z sokiem z cytryny oraz masłem i 100 g truskawek albo malin. Tego dnia przekąską mogą być: 50 g twardego sera, brzoskwinia i oliwki.
W środę warto przygotować sobie na śniadanie sałatkę owocową z niesłodzonym jogurtem i 80 g rodzynek, 3 orzechy włoskie oraz filiżankę kawy albo herbaty bez cukru. Obiad może składać się z 200 g krewetek bądź paluszków krabowych podany z sałatą i sokiem z cytryny.
Pierwszą przekąską może być natomiast 50 g twardego sera oraz 150 g świeżego ananasa. Na kolację powinien składać się filet z białej ryby z 50 g parmezanu, jak również sokiem z cytryny i sałatka z gotowanych zielonych warzyw. Ostatnia przekąska tego dnia to 50 g indyka albo szynki, 80 g rodzynek i garść orzechów czy też suszonych moreli.
Śniadanie kolejnego dnia może składać się z 2 kawałków smażonego boczku, 50 g niesłodzonego jogurtu z dodatkiem 50 g jagód na deser. Całość można popić herbatą albo kawą, oczywiście bez dodatku cukru. Na obiad warto przygotować 150 g pieczonego fileta z kurczaka, sałatkę z pieczarek, seler i oliwki – całość warto polać oliwą, a na deser przygotować sobie jedną pomarańczę.
Tego dnia przekąskę może stanowić pół jabłka oraz 50 g twardego sera. W czwartek na kolację można spożyć 150 g wieprzowiny zapiekanej z dodatkiem musztardy, białego wina, jak również jabłka. Całość można przybrać świeżymi warzywami. Przekąska jest ciekawa, bowiem składa się ona z 50 g jogurtu oraz 200 ml wytrawnego czerwonego wina.
Piątkowe śniadanie według propozycji może składać się z dwóch kromek tostów w cieście z 4 białek jajek. Wystarczy je podać z dodatkiem jagód oraz startymi migdałami. Do wypicia standardowo herbata albo kawa bez dodatku cukru. Na obiad warto przyrządzić 150 g gotowanego kurczaka, sałatkę z selera, sałaty i pomidora oraz połówki jabłka.
Dodatkowo – kromkę chleba żytniego wraz z 80 g rodzynkami. Pierwszą przekąską może być 50 g szynki i 80 g rodzynek. Kolację mogą stanowić pulpety ze 180 g mielonej wołowiny z białkiem oraz kilkoma łyżkami bułki tartej. Dodatkiem do takiej kolacji mogą być brokuły wraz z połówką jabłka. Druga przekąska to 50 g szynki i 80 g jagód oraz 3 orzechy włoskie.
Przedostatniego dnia diety warto przygotować śniadanie, w skład którego wchodzi: 150 g szynki z pomidorem, dowolny owoc oraz filiżanka herbaty albo kawy bez cukru. Obiad to kanapka z chlebem otrębowym wraz z szynką albo indykiem i sałata z 50 g sera, jak również połówka pomarańczy na deser.
Przekąską może być 100 g twardego sera i 150 g ananasa oraz garść migdałów. Propozycją na kolację jest 200 g fileta z indyka smażonego na oleju wraz z zielonymi gotowanymi warzywami i filiżanka jagód na deser. Druga przekąska to 50 g szynki i 80 g jagód oraz 3 oliwki.
Niedzielę warto rozpocząć od omleta z 4 jajek z dodatkiem dwóch plasterków bekonu, kromki czarnego chleba i połówki grejpfruta oraz herbata/kawa bez cukru. Obiad może składać się z 150 g gotowanego kurczaka i sałatki z połówki papryki, ogórka i cebuli w bułce pita oraz 2 suszonych śliwek.
Na pierwszą przekąskę warto zjeść gotowane jajko, garść migdałów i jabłko, a na kolację 200 g smażonej czerwonej ryby wraz z dodatkiem czosnku, ziół i czerwonej papryki. Drugą przekąską powinno być: 50 g szynki albo gotowanego kurczaka.