Odkryj sekret podwojenia zbiorów dzięki cennym poradom ogrodniczym: pokrzywa jest kluczowa dla ogórków, a czosnek ma zdolność leczenia pelargonii.
Zbiór starych, lecz cennych porad od doświadczonych ogrodników został dla Ciebie przygotowany. Te rady okażą się pomocne przez cały sezon.
Aby ogórki prawidłowo się ukorzeniły, niezbędny jest upał.
Jedną ze sprawdzonych metod ogrzewania gleby jest użycie obornika, tworząc łóżko. Polega to na stworzeniu efektu łaźni parowej. W bruzdzie o wymiarach 40 cm głębokości i 50-60 cm szerokości umieszcza się warstwę obornika o grubości 20 cm. Następnie obornik jest dociskany, obficie podlewany i przykrywany ziemią, co tworzy kopiec nad rowem, gdzie sadzone są ogórki. Obornik w ten sposób odparowuje, dodając ciepło do gleby.
Pokrzywa to prawdziwy skarb dla ogórków i pomidorów.
Do wiadra z około 10 litrami wody, najlepiej deszczowej, wkłada się świeże liście pokrzywy, pokrojone na małe kawałki. Po przykryciu ściereczką, mieszaninę pozostawia się na około dwa tygodnie do zaparzenia, aby mogła oddychać. Gdy płyn ściemnieje i przestanie się pienić, nawóz naturalny jest gotowy do użycia.
Mieszanka liści i wody powinna być przykryta, a w razie braku płótna, można użyć grubej siatki. Należy rozcieńczyć około pół litra nawozu z 10 litrami wody i podlewać rośliny tym roztworem raz lub dwa razy w tygodniu.
Ten nawóz naturalny jest korzystny nie tylko dla roślin doniczkowych, ale i dla wszystkich grządek w ogrodzie. Szczególnie sprawdza się pod pomidorami i ogórkami. Wyjątkami są fasola, groszek i cebula. W przypadku występowania mszyc, rośliny można opryskać tym nawozem, który tworzy warstwę krzemianów, uniemożliwiającą mszycom dostęp do komórek roślin. Ochrona ta trwa do następnego deszczu.
Jak mieć piękne róże?
Sadząc czosnek w pobliżu róż, odstrasza się szkodniki i mszyce. Czosnek nie tylko odstrasza, ale także podkreśla zapach róż.
Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajka
Woda po ugotowaniu jajek jest bogata w wapń, który wzmacnia rośliny. Wystarczy ostudzić ją i używać do podlewania roślin domowych raz w miesiącu, a także pomidorów 1-2 razy w miesiącu.
Czosnek jest lekarstwem na choroby kwiatów.
Gotuje się około 6 ząbków czosnku w litrze gorącej wody, a następnie zaparza przez około 20 minut. Do podlewania roślin dodaje się 3 łyżki stołowe czosnku na litr wody.
Ząbki czosnku z gałką muszkatołową pomagają chronić kwiaty.
Stosowanie czosnku pod pelargoniami to sprawdzony sposób mojej babci na zapobieganie mszycom. Jej pelargonie zawsze były najpiękniejsze w okolicy.
Jak odstraszyć kreta
Kret ma wrażliwy węch, dlatego ważne jest używanie substancji, które mu nie odpowiadają. Twaróg ołomuniecki, skórka z cytryny, czosnek i niektóre rośliny, takie jak aksamitki, mają właściwości odstraszające.
Jak chronić truskawki przed mrówkami?
Posyp truskawki sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Skuteczne są również pułapki wazelinowe – wystarczy nałożyć wazelinę na drzewko i posypać cukrem. Rośliny odstraszające mrówki, takie jak krwawnik, mięta czy kocie oko, należy posadzić wokół grządki truskawek. Pamiętaj, że kocie oko przyciągnie kota.
Stosowanie aromatycznych przypraw, takich jak cynamon, ostra papryka czy goździki, rozrzuconych wokół truskawek, także odstrasza mrówki.
Rośliny chroniące i poprawiające smak
Sadzenie chrzanu wokół ziemniaków chroni je przed robakami. Dziurawiec jest uważany za ogólny środek odstraszający owady, a mięta poprawia smak pomidorów.
Ostropest plamisty odstrasza krety i myszy, a rukiew wodna poprawia wzrost i smak rzodkiewki, kapusty, dyni. Należy ją sadzić pod drzewami owocowymi.