Znana roślina mniszek lekarski, którą można dostrzec na trawnikach, jest często uznawana za chwast z uwagi na jej zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i małe wymagania środowiskowe.
W rzeczywistości, mniszek lekarski ma wiele wartości. Ludzie w niektórych krajach uważają go za źródło życia, a nawet zakładają plantacje tej rośliny ze względu na liczne zastosowania, m.in w kosmetyce, zdobieniu i spożywaniu.
Z mniszka lekarskiego przygotujesz również sałatki, dżemy i lecznicze wywary.
Właściwości mniszka lekarskiego korzystnie wpływają na zdrowie, m.in.
- wzmacniają odporność,
- walczą z grypą, katarem i nowotworami,
- oczyszczają i wspierają nerki i drogi moczowe,
- działają antyseptycznie i detoksykująco,
- poprawiają trawienie, przemianę materii,
- łagodzą migreny, bóle brzucha oraz stawów i mięśni,
- regulują wypróżnienia,
- wspomagają produkcję czerwonych krwinek,
- dotleniają krew i oczyszczają ,
- odkwaszają,
- zapobiegają i leczą anemię,
- działają moczopędnie,
- odwadniają,
- wspomagają gojenie skóry, urazy i choroby skóry,
- dezynfekują rany oraz wspomagają i oczyszczają wątrobę,
- zapobiegają chorobom wątroby,
- tworzą tkankę kostną, łącząc wapń i witaminy.
Najlepiej korzenie mniszka zbierać w sierpniu, wrześniu, wczesną wiosną – w kwietniu i na początku maja. Natomiast na zbieranie mniszka lekarskiego najlepszym czasem jest wiosna i wczesne lato.
Olejek z mniszka można wykorzystać w terapii chorób i urazów stawów, łagodzi ból oraz działa przeciwzapalnie. Wykorzystanie mniszka lekarskiego w kuchni i kosmetyce daje wiele możliwości, takich jak przygotowanie dżemu z mniszka, herbaty z mniszka, eliksiru na równowagę hormonalną, maseczki na włosy i wiele innych.
Aby przygotować olejek z mniszka lekarskiego, potrzebne są
- kwiaty mniszka lekarskiego,
- olej (oliwa, migdałowy, winogronowy lub inny roślinny),
- szklane, zamykane naczynie,
- sito
- butelki.
Instrukcje przygotowania:
Zgarnij całe, nienaruszone kwiaty mniszka lekarskiego podczas słonecznego dnia albo przynajmniej poczekaj, aż zniknie poranna rosa. Pół filiżanki powinno wystarczyć. Na ręczniku, rozłóż główki mniszka na 24 godziny.
Mniszek lekarski zawiera dużo wody, więc musi się odparować. Kwiaty się zmniejszą, więc zbieraj więcej niż planujesz. W filiżance umieść mniszka i dodaj olej tak, by go pokrył.
Rozmieszaj i zakręć pojemnik. Pojemnik umieść w ciepłym i słonecznym miejscu na dwa tygodnie. Wypłukiwanie przez dwa tygodnie wystarczy, dłuższy czas może powodować pleśń. Aby uniknąć pleśni podczas ługowania, sprawdź, czy pokrywka i filiżanka są suche przed umieszczeniem mniszka lekarskiego i oleju.
Po tym czasie, odsącz mniszka i przechowuj olejek mniszkowy w chłodnym i ciemnym miejscu. Olejek mniszkowy starczy na rok. Używaj go do delikatnych masaży i leczniczych okładów na bóle stawów i mięśni. Pomaga także na gorączkę mięśni, sztywność karku i bolesne skurcze mięśni. Świetnie nawilża i leczy suchą skórę.
Oto dodatkowe przepisy z mniszka lekarskiego:
Dżem z mniszka: W zimnej wodzie moczyć około 500 g kwiatów mniszka przez dzień, zmieniając wodę 2-3 razy. Potem gotować kwiaty 10 minut, dodać cukier i sok z cytryny, a następnie przelewać syrop do słoików.
Przy chorobach skórnych, zalewamy 1 łyżkę zmielonych korzeni mniszka gorącą wodą, gotujemy 15 minut, przecedzamy i pijemy 15 minut przed posiłkiem.
Maskę na włosy przyrządź, zalewając 1 łyżkę posiekanych liści mniszka 200 ml wrzątku, a potem wmasowując w skórę głowy i włosy. Owiń włosy ręcznikiem na pół godziny, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Aby przygotować herbatę z mniszka, wsyp 4 g suszonych korzeni bądź liści do filiżanki, zalej wrzątkiem i parz przez 5 minut. Możesz użyć również świeżych korzeni i liści, co daje lepsze efekty. Zwiększając dawkę (8 g lub więcej) i skracając czas parzenia (25 sekund), uzyskasz większą ilość aktywnych składników; herbatę można pić 5-10 razy dziennie.
Przy niedokrwistości, połącz 3 łyżki kwiatów mniszka z 3 łyżkami miodunki, 2 łyżkami liści pokrzywy i 1 łyżką piołunu, zalej wrzątkiem i dodaj 50 ml alkoholu. Pij przed snem.
Aby utrzymać równowagę hormonalną, napełnij słoik litrowy ciepłą wodą, dodaj kwiaty mniszka i 1 kg cukru, a potem odstaw na trzy tygodnie. Tak powstały eliksir można dodawać do herbaty czy kawy.
Przeciwdziałając zaparciom i wzdęciom, zalej szklankę kwiatów mniszka wodą, gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut, odstaw na 30 minut, a potem spożywaj jedną łyżkę stołową 3-4 razy dziennie.